Borówki – dobre bo polskie, jedne z najzdrowszych owoców lata

Kopiuj tekst

Borówki – dobre bo polskie, jedne z najzdrowszych owoców lata

Opublikowany

Pytanie na Śniadanie: dlaczego warto jeść borówki? Można je kupić teraz w każdym sklepie, są smaczne, słodkie i są bardzo zdrowe, działają jak leki. Są najbogatszym źródłem antyoksydantów wśród wszystkich owoców i warzyw. Polecane w profilaktyce i leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych. Pomagają zapobiegać chorobom nowotworowym, układu krążenia, obniżają wysokie ciśnienie, regenerują mózg i układ nerwowy. Korzystnie wpływają na wzrok i młody wygląd skóry, usuwają toksyny z organizmu, redukują cholesterol. A Polska jest jednym z największych ich producentów.

1. PL-2000Xx1600.jpg
Trwa wielka promocja walorów BORÓWKI jako JEDNEGO z NAJZDROWSZYCH OWOCÓW LATA. Zobacz całą audycję.
Odtwarza się po naciśnięciu obrazka poniżej ↓ 

Borówki są zdrowe

Borówki są tak zdrowe, że nazywane sąowocem XXI wieku”. Dzięki właściwościom zdrowotnym i wspaniałemu smakowi uprawa borówek upowszechniła się w USA, a następnie niemal na całym świecie. W latach 90 ubiegłego wieku naukowcy przeprowadzili wiele badań nad antyoksydacyjnymi właściwościami borówek, a na początku XXI wieku uznano je za symbol zdrowego stylu życia. W ciągu ostatnich 20 lat światowa produkcja borówek wzrosła prawie trzydziestokrotnie i przekracza pół miliona ton. Borówki są uprawiane na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Polska jest jednym z największych producentów borówki na świecie – ten fakt popularyzujemy bardzo konsekwentne.
1.png
Wysoka obecność silnych przeciwutleniaczy zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Zmniejszona podatność na choroby wynika ze zdolności antyoksydantów roślinnych do ograniczania tzw. stresu oksydacyjnego. Osoby spożywające borówki  wykazują niższą podatność na nadciśnienie (10%), cukrzycę oraz choroby serca - mówi Ewa Trusewcz, dietetyk kliniczny, Dieta i fitness.
Badania wykazały, że osoby, których dieta jest bogata w antyoksydanty, charakteryzują się obniżonym ryzykiem zachorowalności na: nadciśnienie, nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, żołądka, jelita grubego, trzustki i prostaty. Borówki wpływają na wzrok, potwierdzamy historyczny fakt, że w czasie II Wojny Światowej brytyjscy piloci z Royal Air Force jedli borówkę w celu poprawy widzenia w nocy.
Pełna lista walorów w tekście: „10 powodów, dla których pokochasz borówkę tego lata!
Pełne kompendium w zakładce ZDROWIE, w tekście „10 walorów zdrowotnych borówki”.

Dobre, bo polskie

Przyzwyczailiśmy się, że borówkę nazywamy amerykańską. Moda na nią przyszła do nas z USA i Kanady, a tymczasem nasi krajowi producenci mają olbrzymie sukcesy w uprawie tego owocu. Polska z produkcją na poziomie ok. 16 tysięcy ton zajmuje 7 miejsce w światowym rankingu największych producentów. Borówka powoli staje się naszym dobrem narodowym, jak możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia. Szacuje się, że około 80% owoców z polskich upraw trafia na rynki zagraniczne do ponad 25 krajów na 4 kontynentach. W Polsce borówka produkowana jest od ponad 40 lat. Stała się w tym czasie drugim po jabłkach pod względem wartości eksportu owocem. Ręczne zbierana, praktycznie wyłącznie w jakości deserowej, stała się wizytówką sektora ogrodniczego. Od początku lipca do końca września Polska jest kluczowym dostawcą borówki na najbardziej wymagające rynki.
LATO z BORÓWKAMl Pytanie na Śniadanie, 7.08.2018 (18).pngLATO z BORÓWKAMl Pytanie na Śniadanie, 7.08.2018 (13).pngLATO z BORÓWKAMl Pytanie na Śniadanie, 7.08.2018 (11).pngLATO z BORÓWKAMl Pytanie na Śniadanie, 7.08.2018 (16).pngLATO z BORÓWKAMl Pytanie na Śniadanie, 7.08.2018 (9).pngLATO z BORÓWKAMl Pytanie na Śniadanie, 7.08.2018 (15).png
W Europie to właśnie borówki z Polski są uznawane za najsmaczniejsze – dojrzewają w ciepłych promieniach lipcowego i sierpniowego słońca, po zebraniu jak najszybciej dostarczane do odbiorców cieszą ich swoim wyjątkowym smakiem i aromatem. W Polsce uprawia się gatunek o nazwie ‘borówka wysoka’, którego krzewy dorastają nawet do 2-ch metrów wysokości.

Od pola do kuchni

Borówki dobrej jakości – czyli świeże – są jędrne, suche i mają wyraźny, jasnoniebieski woskowy nalot. Smak borówek zależy od ich koloru: najsłodsze owoce mają jednolitą, ciemnoniebieską barwę. Aby uzyskać taki efekt na półce w sklepie plantatorzy muszą wykazać się dużą starannością i dbałością o zimny łańcuch, od pola do półki.
Borówki są dostępne w postaci świeżej oraz mrożonej, w formie soków, przetworów, jako owoce suszone i liofilizowane. W każdej postaci znakomicie nadają się do zastosowań kulinarnych. 100 g borówek zawiera tylko 57 kcal. Potwierdzamy, znakomicie się przechowują. Mrozimy borówki suche. Wystarczą 4 minuty, aby je zamrozić. Takie „kostki lodu” nie tylko świetnie się przechowują, ale też łatwo schłodzą i wspaniale ozdobią napoje i drinki.
1.pngLATO z BORÓWKAMl Pytanie na Śniadanie, 7.08.2018 (5).pngLATO z BORÓWKAMl Pytanie na Śniadanie, 7.08.2018 (19).pngLATO z BORÓWKAMl Pytanie na Śniadanie, 7.08.2018 (10).pngLATO z BORÓWKAMl Pytanie na Śniadanie, 7.08.2018 (6).pngLATO z BORÓWKAMl Pytanie na Śniadanie, 7.08.2018 (12).png
W sierpniu dużą część energii komunikacyjnej przeznaczamy na ochłodę – wybieramy najlepsze lody borówkowe. Promujemy walory borówki i lodowych rzemieślników, jako zainteresowanych jakością tego co my produkujemy. Szczegóły w komunikacie „Branża jagodowa zaprasza branżę lodową do sierpniowej promocji i obchodów Dnia lodów borówkowych”, w zakładce LODY BORÓWKOWE.

Sukces kampanii „Lato z borówkami”

Przygotowania do sezonu były domeną plantatorów. Otwarcie sezonu - Dzień Polskiej Borówki - połączył konsumentów, plantatorów i dietetyków, był początkiem ofensywy informacyjnej i edukacyjnej.  
Za nami bardzo udany lipiec. Dotarliśmy do ponad 7 mln konsumentów. Naliczyliśmy ponad 160 publikacji. Fanpage 1 LIPCA - Dzień Polskiej Borówki porządkuje wszystko, tak by plantatorzy mogli w łatwy sposób udostępniać treści, które promują borówkę.
Z uwagi na wyjątkową sytuację rynkową, promujemy konsumpcję wszystkich warzyw i owoców. To jest komunikacja atrakcyjna dla producentów nie tylko borówki. Komunikacja naszym zdaniem bardzo potrzebna. Polecamy ważne teksty pt. „Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy” „Kęs za kęs, cios za cios”, „Zdrowe zaczyna się od jedzenia”.
LATO to najlepszy czas, by promować dobre nawyki żywieniowe, bo to najlepszy czas by konsumenci mogli je sobie wyrabiać. Co tydzień w zakładce ZDROWIE ukazują się nowe materiały. Wywiady z wybitnymi dietetykami i lekarzami. Wszystkie dostępne są na tej stronie i bardzo łatwe do udostępnienia.

Źródło: Fundacja Promocji Polskiej Borówki

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Lato z borówkami”.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Kęs za kęs, cios za cios

temu

Połowę tego, co jemy powinny stanowić warzywa i owoce. Wszyscy wiemy też, że warzywa i owoce są zdrowe [1]. I cóż robimy z tą wiedzą? Najczęściej nic nie robimy! Okazuje się, że zmiana nawyków jest dla nas tak trudna, że tylko 12% Polaków sięga kilka razy dziennie po warzywa, a 14% po owoce [2].
Polskie owoce są lepsze, ale zdziwisz się dlaczego!

temu

Każdy powinien korzystać z lokalnego rynku i nie szukać magicznych produktów z zagranicy. Kiedyś robiliśmy to z pobudek ekonomicznych. Teraz, kiedy stać nas i mamy cytrusy łatwo dostępne przez okrągły rok, powinniśmy to robić ze świadomością, że jest to dla nas zdrowsze. Powinniśmy spożywać świeże produkty, które rosną w miejscu, w którym żyjemy. To najprostsza wskazówka, która poprawi stan naszego zdrowia i nasze samopoczucie. W ramach kampanii „Lato z borówkami” plantatorzy pokazują całoroczną pracę na rozsianych w całej Polsce plantacjach. Eksperci promują walory owocu, w którego produkcji osiągnęliśmy olbrzymi sukces. Lekarze przekonują do kupowania lokalnych warzyw i owoców. Wszyscy akcentują sezonowość – lato to najlepszy czas na jagodowy dietetyczny patriotyzm.
Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy

temu

Owoce i warzywa awansowały na najważniejsze, pierwsze miejsce w Piramidzie Żywieniowej. Według Instytutu Żywności i Żywienia warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę tego, co jemy. To dlatego są ulubioną kategorią dietetyków. Niskie krajowe spożycie owoców i warzyw to jedna z podstawowych naszych wad żywieniowych.
Oficjalnie rozpoczynamy sezon

temu

1 LIPCA obchodzony jest Dzień Polskiej Borówki. To święto owocu, symboliczny początek zbiorów w Polsce i okazja, by promować wyjątkowe walory owocu, który jest naszym hitem eksportowym. Spożycie borówki rośnie na całym świecie. Jest to niezwykle cenny owoc nie tylko ze względu na walory smakowe, ale z powodu jego właściwości prozdrowotnych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.